RMAF 2013

Tot ce are legatura cu reproducerea muzicii stereo sau multicanal

RMAF 2013

Postby fcon » 23 Oct 2013, 13:33

Zgandarit de un prieten DIY-er din SUA, care a participat (si participa in fiecare an) la RMAF 2103 (Rocky Mountain Audio Fest), am urmarit cu interes ceea ce s-a intamplat acolo, in urma cu 2 saptamani.

Pe langa opinii in direct, "calde", am cautat si impresii/articole din presa de net, si, mai ales, imagini.
Cea mai cuprinzatoare sursa pare, totusi, Stereophile, cu al sau site http://www.stereophile.com/category/rmaf-2013, unde se prezinta mai ales companiile cunoscute, de high-end, cu realizarile de ultima ora.

Prin intermediul imaginilor si comentariilor de la Sereophile, va invit sa faceti parte dintre cei care si-au purtat pasii prin Denver Marriott Tech Center, in cele trei zile de show (11-13 octombrie, 2013), vizitand unele dintre cele peste 170 camere, pe cele 8 nivele ale hotelului Mariott sau Hyatt http://www.stereophile.com/category/rmaf-2013 sau participand la cele 15 seminarii si nu mai stiu cate expozitii...

Ziaristii spuneau inainte de show:
"Denver may seem like an odd place for a high-end audio show. As a medium-sized city, you wouldn’t expect it to be a hotbed of passionate audiophiles. But when you add the attendees who drive or fly to the mile-high city to a core of local enthusiasts you have what has become the biggest consumer audio show in the U.S.".

Acest show a urmat dupa Chicago Audio Show din primavara: http://www.axpona.com/Section_Home.asp?SID=1055, un alt mare show audio, unde au participat peste 8000 de vizitatori.
Este cotat ca al doilea cel mai mare show al industriei high-end, detronat fiind de T.H.E. Show Newport Beach.

Pana una alta, sa va prezint cateva concluzii ale acestui show:
- se pare ca la ei, la americani, inca functioneaza restrictiile teritoriale; dealerii nu se calca pe bataturi, fiecare isi pastreaza teritoriul de influenta si nu se prea atenteaza la teritorii straine.
- preturile afisate au devenit ridicole; nu mai au nicio legatura cu performantele, preturile competitorilor sau cataloagelor; par sa depinda mai mult de nisa de piata si tinta demografica. Acest lucru afecteaza atat zona low-end, cat si high-end.
- CD Playerele au disparut aproape cu totul! Mai apare, din cand in cand, cateun blue-ray player, dar predomina laptopurile si music-serverele. In schimb, pick-up-urile sunt peste tot...
- pentru uniii, a fost socant sa afle cat de mult a regresat sunetul, asa... in general, spre sunetul mic, subtire si bright al anilor '80. Altora, acest sunet vintage a placut...
- vizitatorii n-au fost nici putini, insa nici foarte multi, astfel incat atmosfera a fost calma, placuta. Au cam lipsit tinerii, in schimb s-au putut face auditii linistite, fara probleme. Cele mai multe camere au fost ocupate/vizitate continuu, spre deosebire de inghesuiala din unele camere si golul din altele, in alti ani. Probabil ca au venit mai multi audiofili interesati de sunet, decat de marca...
- reprezentare mai slaba a reporterilor/fotografilor, de care altadata te impiedicai la tot pasul. Reprezentatii cunoscuti ai marilor situri web si ai revistelor au fost, insa, prezenti.
- s-a remarcat prezenta multor produse si companii noi, necunoscute pe piata audio HiFi si high-end, din state sau din afara SUA, cu toata recesiunea economica (23 de tari).
- in continuare, se fac mai ales reviewuri ale produselor scumpe/companiilor cunoscute. Un reporter al unei reviste audio cunoscute ii spunea unui expozant: "Este cel mai bun sunet pe care l-am auzit vreodata! Pacat ca nu pot face un review, deoarece ma ocup numai de sisteme de peste 20.000 $...".

Micii producatori sunt, astfel, fie ignorati, fie priviti de sus sau ridiculizati, indiferent de calitatea prezentata.
Personal, nu ma mira, deoarece este normal; puterea financiara iti da si recunoastere, peste tot in lume.
Este extrem de greu sa penetrezi mai ales industriile de nisa, extrem de competitive, dar si extrem de avantajoase din punct de vedere financiar.
<Appreciation of audio is a completely subjective human experience.> Nelson Pass

Re: RMAF 2013

Postby fcon » 25 Oct 2013, 14:38

Incet-incet, tot mai multe rapoarte apar despre acest eveniment destul de important.
Recenzii scurte, insotite de imagini gasiti si la
http://ultimist.com/hifi/events/rocky-mountain-audio-fest-rmaf/rmaf-2013/oct-11-2013

Interesant...
<Appreciation of audio is a completely subjective human experience.> Nelson Pass

Re: RMAF 2013

Postby fcon » 07 Jan 2014, 14:57

Daca tot am terminat anul 2013 si am citit cam tot ce s-a putut despre RMAF, sa va prezint unele dintre cele mai... urate exponate/produse!

Unele apartin unor firme high-end, nume importante, deh! "Nu spui cine", vorba lui nenea Iancu, insa mie mi se pare ca s-au cam facut de cacao. Atata lipsa de bun gust si imaginatie... mai rar!

01.jpg
01.jpg (6.58 KiB) Viewed 960 times

02.jpg
02.jpg (14.15 KiB) Viewed 960 times

03.jpg
03.jpg (15.08 KiB) Viewed 960 times

04.jpg
04.jpg (14.31 KiB) Viewed 960 times

05.jpg
05.jpg (9.53 KiB) Viewed 960 times

06.jpg
06.jpg (19.09 KiB) Viewed 960 times

07.jpg
07.jpg (19.77 KiB) Viewed 960 times

Return to Hi-Fi